zo 29 okt ’23 / 14:00
Mesopotamië Internationaal Festival
Hommage aan Sufi dichter Fuzuli Baghdadi
Geweest

Mesopotamië Internationaal Festival

Hommage aan Sufi dichter Fuzuli Baghdadi
zo 29 okt / 14:00
zo 29 okt ’23
14:00
  • zo 29 okt ’23
    14:00
    Swing
    Geweest

Tijdens de zesde editie , die zal plaatsvinden op negenentwintig oktober 2023, het Mesopotamia International Festival, dat wordt georganiseerd door de Nederlands Iraakse dichter Mohammed Amin, viert de grote soefi-dichter Fuzuli al-Baghdadi (1494 - 1556), die werd gekroond tot ‘de prins van de oude Turkse poëzie en de boodschapper van liefde en vrede tussen naties’, en die wordt beschouwd als ‘het beste voorbeeld van taalkundig en cultureel pluralisme in Irak.’

Het festival wijdt meer dan één activiteit aan deze schrijver wat zijn poëtische werk in de Arabische, Turkse en Perzische taal belicht, waaronder het voorlezen van zijn gedichten in de drie talen aan het festivalpubliek verdeeld over meer dan één oosterse taalkaart. Tevens wordt er aandacht geschonken aan het feit dat zijn gedichten voor het eerst vertaald zijn in de Nederlandse taal en zijn werk zal ook in het Nederlands worden voorgelezen.

De activiteiten van dit festival omvatten ook een lezing door de Iraakse onderzoeker en dichter Khazal Al-Majidi, getiteld: “Sumerische Literatuur, een nieuw genre’ waarin de Sumerische literatuur wordt behandeld als de eerste literaire dageraad in de geschiedenis en het eerste zaad waaruit poëzie, vertelling, drama en wijsheid ontstonden.

Op een onderscheidende manier en in overeenstemming met een nieuw genre stelt Al-Majidi genreregels op die verenigbaar zijn met de algemene literatuur van de antieke wereld en de vroege Sumerische literatuur in het bijzonder, terwijl hij vertaalde voorbeelden van Sumerische teksten leest en nauwkeurige informatie daarover analyseert.

In de tweede lezing, georganiseerd door het festival in samenwerking met het Koerdisch Instituut, bespreekt de Iraakse onderzoeker Dr. Faleh Mahdi de concepten van eer en schaamte in de antieke wereld en de hedendaagse wereld. Deze lezing presenteert eerst een definitie van eer, en vervolgens de status van eer in de sociale ruimte waarin eer bestaat en de formules en concepten die er nog steeds controle over hebben.

Dichters uit Marokko, Spanje, Nederland, Uruguay, Turkije, Argentinië en Irak nemen dit jaar deel aan het Mesopotamië festival dat gehouden wordt in Amare te Den Haag.

PROGRAMMA / Amare Swing & Jazz 

Opening Boekenmarkt met verschillende (internationale) uitgeverijen en opening

Tijd: vanaf 13.00 uur 

---

“Sumerische Literatuur, een nieuw genre’

Tijd: 14:00-15:00

In “Sumerische Literatuur, een nieuw genre’ geeft de Iraakse onderzoeker en dichter Khazal Al-Majidi, een lezing waarin de Sumerische literatuur wordt behandeld als de eerste literaire dageraad in de geschiedenis en het eerste zaad waaruit poëzie, vertelling, drama en wijsheid ontstonden.
Op een onderscheidende manier en in overeenstemming met een nieuw genre stelt Al-Majidi genreregels op die verenigbaar zijn met de algemene literatuur van de antieke wereld en de vroege Sumerische literatuur in het bijzonder, terwijl hij vertaalde voorbeelden van Sumerische teksten leest en nauwkeurige informatie daarover analyseert.

---

Boekpresentatie TWEEDE HEMEL

Tijd: 14:30-15:00 

---

Workshop Portret fotografie in Den Haag

Tijd: 15:00-16:30

Vraag jij je soms af wat het verschil is tussen een gewone foto en een artistieke foto? Op het eerste gezicht lijkt het misschien lastig, maar dat is vaak niet het geval! Fotograaf Salman Ezzammoury helpt je in deze fotografieworkshop een handje mee, zodat je ook met de mobiele telefooncamera een portretfoto met alle technische specificaties kunt maken zulke mooie foto's. Over een uur.
De workshop begint met een korte uitleg. Er worden tips gegeven over hoe je de beste foto kunt maken en uiteraard wat korte achtergrondinformatie over fotografie. Dan is het tijd om te beginnen. Natuurlijk leer je sneller door te oefenen. Deze workshop helpt je een artistiek portret van jezelf te maken die je kunt gebruiken als profielfoto voor je sociale media-accounts. Je kunt deze foto ook in hoge kwaliteit naar papier slepen en als werk inlijsten van de kunst. Er is geen twijfel dat deze ervaring je een goede start zal geven als je nu de kunst van fotografie wilt voortzetten.

Salman Ezzammoury, beeldend kunstenaar. Zijn opleidingen fotografie aan de Fotovakschool in Apeldoorn en grafische technieken aan Stivako in Utrecht en diverse cursussen gevolgd voor tekenen en schilderen, boden een solide technische basis voor zijn huidige werk. Hij combineert digitale kunstschilderen en fotografie.

Via zijn afbeeldingen probeert hij zijn gevoelbeleving tot uitdrukking te brengen. Het gaat vooral om duidelijk te maken wat hij voelt bij zijn ervaring van een moment, van een situatie of van een plek. Het is daarom niet verwonderlijk dat zijn werk een zeer poëtisch karakter dragen en ruimte laat voor de eigen associaties van de kijker
Inmiddels heeft hij sinds 1987, meer dan 400 exposities in binnen- en buitenland op zijn naam staan.
En Salman legt ook een boodschap in zijn werk. Hij is van mening dat kunst niet alleen de samenleving verrijkt, maar hij vindt vooral dat kunst mensen bij elkaar brengt. Kunst als wapen voor een betere wereld.

---

Eer en schaamte in de antieke wereld en de hedendaagse wereld

Tijd: 15:00-16:00

In samenwerking met het Koerdisch Instituut, organeseert het meso een lezing waarin de Iraakse onderzoeker Dr. Faleh Mahdi de concepten van eer en schaamte in de antieke wereld en de hedendaagse wereld.
Deze lezing presenteert eerst een definitie van eer, en vervolgens de status van eer in de sociale ruimte waarin eer bestaat en de formules en concepten die er nog steeds controle over hebben.

---

Poëzie (In samenwerking met Laak Theater)

Tijd: 15:00-17:15

Met Poëzie van o.a.:

Mohammad Al-Amin (Irak/NL)
Khazal Al-Majidi (Irak/NL)
Saidi Alaeddine(Tunesië/FR)
Adnan Sayegh (Irak/UK) 
Bader Swety (Duitsland)
Ramon Haniotis(Uruguay)
Juan Carlos Tajes (Uruguay)
Karina Miñano (Perú)
Youetta de Jager (NL)
Fawaz Hourani (Syrië)
Assad Jaber (NL)
Frank Diamand (NL), 
Satyakam Mohkamsing (Nederland)
Oulaya Drissi El Bouzaidi(Marokko) 
Else Koning-van Vliet(NL)
Falih Mahdi (Irak/ FR)
Mowaffk Al Sawad(Irak/ NL)
Fatma Aktas (Turkije/ NL)
Daniela Rosas (CHILI/ NL)
Amenah Sabri(Irak/ NL)
Faiz Sabri(Irak/ NL)
Willy Klis(NL)
Isabella Wentink (NL)
Sattar Alsaadi (Irak/NL)
Erol & Frank ( NL)
R. Dilnuer Uygur ( Oost Turkistan) 
Nora Agabalapour (Iran)
Meliha Vatankhah (Iran)
Douwe Hovingh (NL)
Bitaniya Bruck seifu (Ethiopië)

---

Munganga - Over Rechtvaardigheid, toneelstuk van Carlos Trafic

Tijd: 18:00-18:20

Een ironisch onderzoek in het Engels!
Geinspireerd door Antigone van Sophocles, lijkt deze monoloog een voorzetting van griekse tragedie.
Carlos Trafic speelt de rol van koning Kreon die Antigone veroordeelt. Hij neemt deze oude methe als startpunt. Zijn zoektocht naar het personage van Kreon leidde hem toe naar deze theaterale versie. Hij wil laten zien hoe Koning Kreon, Antigone’s oom, geobsedeerd raakt door het idee nooit te kunnen sterven en voor eeuwig schuldig te zijn. Het zijn lot om de realiteit van in overweging te nemen.
De acteur zoekt de grenzen op tussen realiteit en hallucinatie. Hij roept vragen op en laat het aan het publiek over om eigen antwoorden te vinden.

Carlos Trafic is een Argentijnse acreur en regisseur. Hij ontwikkelde zijn stijl door samen te werken met verschillende theaterale onderzoeksgroepen, zoals Grupo Lobo (Buenes Aires), Dharma Theater ( Sao Paulo) en Living Theater (New York). Sindsdien heefthij in verschillende Europese landen gespeeld en gewerkt.

---

Het ware geluid uit Sudan

Tijd: 18:30-19:00 

Muziekband onder leiding van de Soedanese muzikant en zanger Diya Mirghani.