Exclusief in Amare: nieuwe visie op beroemde opera Carmen!

6 maart 2025, nieuws

Een revolutionaire uitvoering van de meest geliefde opera ooit is begin september exclusief te zien in Amare. In La Révolution de Carmen presenteert OPERA2DAY, in samenwerking met Amare en B’Rock Orchestra, een nieuwe visie op Bizets meesterwerk. Stralend middelpunt van de voorstelling is mezzosopraan Tania Kross.

La Révolution de Carmen is een unieke uitvoering die exclusief in Amare te zien is van wo 3 t/m zo 14 september 2025. De opera is het begin van een langdurige samenwerking tussen OPERA2DAY en Amare, waarbij elke twee jaar een nieuwe opera in coproductie in Amare te zien zal zijn.

Amare is ook betrokken bij de ontwikkeling van de voorstelling. Het wordt een groot 'stadsproject' met meer dan 100 muzikanten op het podium en in de orkestbak, waarbij ook lokale participanten mee kunnen zingen of acteren. Ook wordt er programmering georganiseerd rondom de voorstelling: tijdens diners ontstaat bijvoorbeeld een podium voor verwante verhalen van echte Hagenaars en Hagenezen en tijdens de pauzes worden aanvullende scènes opgevoerd.

Leontien Wiering, directeur van Amare: "We zijn er trots op om samen met OPERA2DAY deze unieke en actuele interpretatie van Carmen te presenteren. La Révolution de Carmen belooft een onvergetelijke ervaring te worden, waarin muziek, theater en maatschappelijke relevantie samenkomen. We kijken ernaar uit om de komende jaren meer bijzondere projecten met ons publiek te delen.” 

La Révolution de Carmen: een nieuwe uitvoering

In La Révolution de Carmen brengt OPERA2DAY een nieuwe interpretatie van Bizets oorspronkelijke opera ten gehore, onder muzikale leiding van Hernán Schvartzman. Ook muzikaal klinkt de opera als nooit tevoren: het Vlaamse B’Rock Orchestra voert, voor het eerst in Nederland,  de muziek van Bizet uit op historisch instrumentarium. Mezzosopraan Tania Kross vertolkt de rol van strijder Carmen die laat zien hoe polarisatie kan leiden tot radicalisering en zelfs een burgeroorlog.

Podcast Op de barricade

Bij een vernieuwende opera hoort een minstens zo indringende podcast: Op de barricade. In deze driedelige serie, met een speciale epiloog over de voorstelling, duikt podcastmaker Dide Vonk in het roerige Parijs van 1871 - de tijd waarin La Révolution de Carmen zich afspeelt. Ze onderzoekt hoe de thema’s uit dit verhaal nog altijd actueel zijn. De podcast legt de link tussen het verhaal van de Parijse Commune en politieke strijd van vandaag. Met muziek, sound design, persoonlijke reflecties en interviews creëert Vonk een spannende journalistieke zoektocht naar de mechanismen achter revoluties en tegenrevoluties. Luister podcast Op de barricade nu in je favoriete podcastapp.

Mezzosopraan Tania Kross © Anne van Zantwijk
Inzoomen

Tania Kross zingt een nieuwe versie van Chanson Bohème bij Tijd voor MAX

Tania Kross kijkt er alvast naar uit om in de huid van strijden Carmen te kruipen: "Ik had nooit gedacht nog een keer Carmen te vertolken! Toen OPERA2DAY haar plannen met mij deelde werd ik geprikkeld: dit wordt echt anders. Deze nieuwe visie op Carmen is voor mij de oerkern van de opera, het gaat over vrijheid. Vrijheid om te kiezen wie je bent en om te zijn wie je wilt zijn. Dat gaat over Carmen, maar ook over mijzelf. ‘Libre elle est nee et libre elle mourra!’, vrij werd ze geboren en vrij zal ze sterven, dat is voor mij Carmen. Carmen is een moderne vrouw: zij maakt haar eigen keuzes. Maar in de tijd waarin zij leefde werd dit niet goed ontvangen: hoezo heeft de vrouw een eigen mening? Carmen was toen al een hele feministische persoon en dat komt in deze nieuwe visie echt naar voren." 

Daarover vertelde de mezzosopraan ook bij Tijd voor MAX op NPO 1. Als afsluiter zong Tania samen met Lucie van Ree en Kristina Bitenc, begeleid door Shintaro Kawahara op piano, de nieuwe versie van Chanson Bohème met een tekst gebaseerd op het communelied La Canaille. Heb je deze aflevering gemist? Kijk dan hier de aflevering terug! [Het begint met een muzikaal intermezzo met Tania Kross en ze sluit ook de uitzending af. Daarnaast geeft ze een toelichting op Carmen in een gesprek aan tafel, te zien vanaf 30:15 min.]

Terug in de tijd: het ‘ware verhaal’ van Carmen

Bizet begon aan Carmen te schrijven in 1872, kort na de bloedige burgeroorlog in Parijs, die Bizet van nabij meemaakte. In La Révolution de Carmen maakt OPERA2DAY deze verborgen achtergrond van het werk zichtbaar en verplaatst het verhaal naar die tijd, met een vernieuwd libretto. Na een oorlog met de Pruisen kwam het volk in opstand, de vrouwen voorop. Een idealistische Commune werd uitgeroepen maar al vrij snel gewelddadig neergeslagen, met 25.000 slachtoffers als gevolg. Een tijdperk van strijd voor vrijheid en gelijkheid maar ook een tijd van conservatisme en angst. Georges Bizet maakte deze turbulente periode, als burgersoldaat, van dichtbij mee. Hij moest een keuze maken aan welke kant hij stond. In Carmen lijkt hij (onbewust) veel van deze periode te hebben verwerkt. 

Serge van Veggel, artistiek directeur van OPERA2DAY: "Carmen is een van de meest uitgevoerde opera’s ter wereld, en we hadden niet verwacht nog iets nieuws te kunnen toevoegen aan de opvoeringstraditie. De ontdekking van de achtergrond waartegen Bizet de opera schreef opende onze ogen. Het werk blijkt onverwacht een portret van een samenleving vol polarisatie, waarin een strijd tussen traditie en vooruitgang woedt. Een spiegel voor onze eigen tijd. Deze ontdekking maakte de gedachte om Carmen uit te voeren ineens een van onze sterkste wensen ooit.”

Bestel je tickets

Meer Amare Stories

Wachtlijst