Orgel en Orkest: Strijd en Dialoog

Francesca Ajossa met Soundwave Collective o.l.v. Libia Hernandez
wo 4 nov / 20:15
wo 4 nov ’26
20:15
  • wo 4 nov ’26
    20:15
    Nieuwe Kerk, Den Haag

Begeleiding, dialoog en imitatie: de relatie tussen orgel en orkest is bijzonder rijk. Historisch gezien fungeerde het orgel als fundament en bindende kracht in het continuo-spel, als dialoogpartner in concerten, en zelfs bijna als vervanger van het orkest in het latere symfonische orgelrepertoire. Dit programma verkent deze veelzijdige samenwerking met repertoire voor orgel en strijkers en voegt een derde stem toe aan het gesprek: slagwerk.

Programma

Johann Sebastian Bach Fantasie en Fuga in g-klein, BWV 542
Elliott Carter Saëta, uit: Eight Pieces for Four Timpani
Jorge Amado La danza de los fugitivos
Anton Heiller anz-Toccata
Francis Poulenc Concerto pour orgue, cordes et timbales en sol mineur, FP 93

Orgel, strijkers en pauken: wie wint de strijd?

Dit programma brengt drie uitgesproken klankwerelden tegenover elkaar: orgel, strijkers en pauken. Aanvankelijk treden ze afzonderlijk naar voren. Gaandeweg komen ritme, beweging en virtuositeit steeds sterker op de voorgrond, tot de verschillende krachten in Poulencs Concerto pour orgue, cordes et timbales samenkomen.

Het programma opent met Johann Sebastian Bachs Fantasie en Fuga in g klein, BWV 542. De vrije, dramatische Fantasie en de veel strenger opgebouwde Fuga tonen twee gezichten van hetzelfde instrument, dat hier in zijn volle glorie klinkt.

Daarna verschuift de aandacht radicaal naar de pauken. Elliott Carters Saëta, afkomstig uit zijn Eight Pieces for Four Timpani, ontleent zijn naam aan een Andalusische zangtraditie met een improvisatorisch karakter. Die vrijheid vertaalt Carter naar een uiterst verfijnd spel met ritme en tempo, waarin de pauken zich als volwaardige solist presenteren.

Met Jorge Amado’s La danza de los fugitivos komt vervolgens de beweging centraal te staan. Het idee van de dans wordt na de pauze voortgezet in Anton Heillers Tanz-Toccata, waarin virtuositeit en een uitgesproken ritmisch karakter elkaar voortdurend aanjagen. Na Carters paukensolo lijkt zo ook het orgel door ritme en dans te worden meegesleept: het monumentale instrument wordt plots fysiek, beweeglijk en bijna percussief.

Al deze lijnen komen uiteindelijk samen in Francis Poulencs Concerto pour orgue, cordes et timbales en sol mineur. Hier staat het orgel niet langer alleen. Tegenover zijn massieve klank plaatst Poulenc de warmte van de strijkers. De verhoudingen veranderen voortdurend: soms domineert het orgel, dan nemen de strijkers het initiatief, terwijl de pauken de confrontatie kracht bijzetten of een nieuwe wending aankondigen. Tegelijkertijd grijpt Poulenc terug naar de wereld waarmee het programma begon: de dramatische opening van zijn concerto roept nadrukkelijk de orgelmuziek van Bach in herinnering.

Garderobe en drankje  
Garderobe en een pauzedrankje zijn inbegrepen. Heeft het evenement geen pauze, dan ontvang je het drankje na afloop.  

Onderdeel van

Ooievaarspaskorting  
Houders van een Ooievaarspas krijgen 50% korting op de toegangsprijs van dit evenement. Om te boeken dienen wij de pas te registeren. Neem daarom contact op met ons bespreekbureau om kaarten te reserveren.   

Credits

Francesca Ajossa orgel
Soundwave Collective
Libia Hernandez
dirigent

Wachtlijst

Wenslijstje

Toegevoegd:

Ga naar wenslijstje